Model zamieszczony w niniejszym zeszycie przedstawia P-47D-2 n/s 42-8145 „Fiery Ginger”, na którym latał dowódca 348 FG ppłk. Neel Kearby – Port Moresby, październik 1943 r.

Maszyna posiadała podkadłubowy wyrzutnik B-7. Samolot w typowym dla tego okresu kamuflażu złożonym z barw Olive Drab i Neutral Gray, które w nowogwinejskim klimacie szybko zmieniały wygląd, zwłaszcza Neutral Gray. Elementy szybkiej identyfikacji w postaci białego ogona, usterzenia i pasów na krawędziach natarcia skrzydeł. Szczyt statecznika pionowego i steru kierunku oraz numer „73″ w kolorze niebieskim (kolor 342 FS). Na osłonie silnika napis „Fiery Ginger” (Ognisty Rudzielec) z literówką po lewej stronie (”Firey Ginger”). Kołpaki kół białe, z motywem róży wiatrów. Znaki rozpoznawcze USAAF z białymi belkami. Prawdopodobnie na tej maszynie Neel Kearby zestrzelił 6 samolotów podczas słynnej walki z 11.10.943 r. podnosząc swoje konto do 9 zwycięstw.

Nie wiadomo, na którym samolocie odniósł swoje 10 zwycięstwo (16.10.1943 r. strącił Zero lub Ki-43). Są znane nie mniej, niż 2 zdjęcia pokazujące P-47 Kearby’ego z 10 japońskimi flagami pod osłoną kabiny symbolizującymi zestrzelone samoloty. Jedno z nich (to, na którym siedzi w kabinie) pokazuje z pewnością „Fiery Ginger II”- niestety, numer seryjny tego P-47 nie jest znany i nie wiadomo dokładnie, kiedy znalazł się w 348 FG. „Fiery Ginger”utracono 22.10.1943 r. koło wyspy Kairiru w walce z japońskimi myśliwcami (pilotujący go por. E. R. Ness został uznany za zaginionego w akcji), więc nie wykluczone, że to na nim Kearby pokonał kolejnego japońskiego myśliwca w dniu 16.10.1943 r.

Informacja dzięki uprzejmości Wydawnictwa Andrzej Haliski

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Napisz do nas

Nie ma mnie w tej chwili na stronie ale jak masz pytania to napisz odpowiem tak szybko jak się da.

Wysyłanie

©2020 ModelWorld - najlepsza strona modelarska ponieważ łączy nas pasja do modeli.

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

Create Account

%d bloggers like this: