kk26_Me109G6_1_2Był czerwony “tulipan”, więc teraz czas na czarny. Tematem najnowszego numeru Kartonowej Kolekcji jest tak uwielbiany przez wszystkich samolot myśliwski Messerschmitt Me 109G-6 Smile
Tym razem model przedstawia późnoseryjnego “Gustawa” z nowym typem osłony kabiny (tzw. Erla-Haube). Prezentowana maszyna była używana w pułku JG 52. Latał na niej najskuteczniejszy pilot Luftwaffe Erich Hartmann (352 zwycięstwa) w listopadzie 1944 roku (pułk stacjonował wówczas na Węgrzech). Wymalowany na nosie samolotu charakterystyczny  “czarny tulipan” był osobistym oznakowaniem Hartmanna.
Model został opracowany w skali 1:33 i bazuje po części na moich wcześniej wydanych 109-kach (Me 109G-5 z 2009 roku i Me 109F-4 z 2011). Sam projekt został poddany głębokiej modernizacji. Od podstaw powstał kadłub (nowe siatki). Poprawiłem konstrukcję skrzydeł i dodałem dzielone klapy. Zmianie uległa kabina pilota. Do modelu dodałem także podwieszany zbiornik paliwa. Mam nadzieję, że nowy model zyskał na tym merytorycznie nie tracąc zarazem na prostocie montażu (stopień trudności określam na co najwyżej średni). Całość opracowania mieści się na 4 arkuszach kartonu (323 części, w tym 69 dodatkowych). Wszystkie powierzchnie sterowe zaprojektowane są alternatywnie jako dzielone (lotki, klapy i stery). Replika samolotu delikatnie waloryzowana graficznie. Instrukcja montażu to 6 stron, w tym 3 z rysunkami i szablonami.
Numer KK z modelem samolotu Me 109G-6 będzie dostępny w salonach Empik, sklepach modelarskich oraz w sprzedaży wysyłkowej bezpośrednio u wydawcy od wtorku, to jest 29 listopada. Cena detaliczna zeszytu to 25 zł. Do modelu przygotowałem szereg dodatków:
– tradycyjny zestaw elementów wyciętych laserem (szkielety, detale) w cenie 12 zł,
– żywiczne koła (Z-06) – cena 16,00 zł,
– kolektory spalin (Eduard 1:32) – 21,00 zł,
– fototrawione, barwione pasy pilota (Eduard) – 21,00 zł lub alternatywniw tradycyjny niebarwiony zestaw pasów i pedałów sterowych (Eduard) – 23,00 zł
Poniżej okładka, zdjęcia modelu roboczego i przykładowy arkusz. Do budowy modelu roboczego na poniższych fotkach wykorzystałem wręgi laserowe i żywiczne koła.

Źródło Papermodels.pl dzięki uprzejmości wydawcy.

Model dostępny na http://www.kartonowakolekcja.republika.pl/

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Napisz do nas

Nie ma mnie w tej chwili na stronie ale jak masz pytania to napisz odpowiem tak szybko jak się da.

Wysyłanie

©2020 ModelWorld - najlepsza strona modelarska ponieważ łączy nas pasja do modeli.

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

Create Account

%d bloggers like this: