Czasami wydawnictwa potrafią nas pozytywnie zaskoczyć tym razem z wydawnictwa ze Stegny mamy model Republic P-47M-RE Thunderbolt.

Model zamieszczony w niniejszym zeszycie przedstawia P-47M-RE HV-Z z 61 FS, 56 FG, 8 AF. Boxted, kwiecień 1945 r. Była to osobista maszyna kpt. Witolda Łanowskiego – jedna z pierwszych, jaką dostarczono do jednostki. Samolot pomalowano na górnych i bocznych powierzchniach na czarno pozostawiając krawędzie natarcia skrzydeł i stateczników poziomych i dolne powierzchnie w kolorze metalu. Przednia część osłony silnika i ster kierunku w kolorze czerwonym. Metalowe części osłony kabiny i częściowo wiatrochronu w kolorze żółtym (podobnie, jak w „Pengie V” B. Gładycha). Znaki rozpoznawcze USAAF na kadłubie z jasnoniebieską obwódką. Na jednym ze zdjęć tej maszyny widać wylot powietrza (z boku kadłuba, za kabiną pilota) z fragmentem znaku rozpoznawczego USAAF z ciemnogranatową obwódką, poniżej której można dostrzec fragment wylotu w kolorze metalu. Wbrew panującej powszechnie opinii znak rozpoznawczy USAAF na górnej powierzchni lewego skrzydła zachował ciemnogranatową obwódkę. Na zdjęciu P-47M HV-J (podobne ujęcie, jak HV-Z) dobrze widać na lewym skrzydle znak z szeroką, jasną obwódką, więc gdyby HV-Z miał takowy, to byłoby to widoczne. Nanoszenie wspomnianych jasnoniebieskich (Azur Blue 609) obwódek na oznakowaniu P-47M nie było narzucone rozkazem dowództwa USAAF – była to wewnętrzna sprawa dywizjonu. Są znane zdjęcia innych P-47M z 61 FS (np. HV-C, HV-G, HV-K…) z obwódkami „starego” typu tj. w ciemnogranatowym kolorze (Insignia Blue). Kamuflaż uzupełniają godło osobiste pilota naniesione na osłonę silnika, nawiązujące do bitwy z Krzyżakami pod Grunwaldem w 1410 r. (rycerska dłoń w stalowej rękawicy zgniatająca niemiecki samolot na tle biało-czerwonej szachownicy) i srebrna podkowa pod wiatrochronem .

Model można zakupić w Empiku chociaż gorąco polecam zakup bezpośrednio przez stronę wydawnictwa http://halinski.com.pl/

Tekst umieszczony powyżej jest dzięki uprzejmości Wydawnictwa Andrzej Haliński i jest jego własnością, wszelkie kopiowanie bez zgody jest zabronione.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Napisz do nas

Nie ma mnie w tej chwili na stronie ale jak masz pytania to napisz odpowiem tak szybko jak się da.

Wysyłanie

©2020 ModelWorld - najlepsza strona modelarska ponieważ łączy nas pasja do modeli.

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

Create Account

%d bloggers like this: